صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/27 10:05
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


گزارشی علمی از رجب محمد آبادی درباره اثرات تخریبی پتروشیمی گلستان بر محیط ریست

فرستنده mami در تاريخ 2008/4/3 20:10:00 (9086 بار خوانده شده)

در ایامی که برخی از مدیران ، پتروشیمی را تنها معادل اشتغال ، سود آوری و سهام معنی می کنند جای بسی خوشحالی است و این خود نشان از بالا رفتن سطح دید مردم به پتروشیمی ، از اشتغالزایی به دیدی وسیع تر و اولویت بخشی به حفظ محیط زیست در برابر اشتغالزایی طرحهایی چون پتروشیمی دارد ، چرا که به واقع براساس توسعه پایدار و مدیریت نوین ، نادیده گرفتن محیط زیست و به خطر انداختن آن یعنی نادیده گرفتن سلامت انسانها ، خاک ، گیاه ، دام و نابودی اشتغال دیگر و ... که پیامدها و تبعات خاص خود ( بهداشتی – اجتماعی اقتصادی ... ) را به همراه خواهد داشت . 

با توجه به اینکه بسیاری از سئوالات مطرح شده از جانب این دوستان ، سئوالاتی بود که در هفته نامه صحرا و روزنامه اعتماد مطرح نموده بودم ، ولی تا کنون هیچ توضیح شفاف و قانع کننده ای ازسوی مسئولین مرتبط با طرح پتروشیمی در استان ، بویژه در بخش مسائل زیست محیطی طرح مذکور، داده نشده است و تنها جمله ای که به کرات در این مدت از سوی مسئولین در رسانه ها تکرار می گردید عبارت " مشکل زیست محیطی پتروشیمی گلستان رفع شده است " بود ، بی آنکه کوچکترین توضیحی در مورد چگونگی رفع یکباره مشکل زیست محیطی طرح مذکورارائه گردد .
لذا از یک طرف به خاطر احترام به خواسته و سئوال دوستان و هم استانیهای عزیز و از سویی به خاطرآنکه ، اظهار نظرشخصی و غیرکارشناسانه صورت نداده باشم ، ازبین کتابهای فراوان موجود که برخی از آنان بصورت شفاف آثارو تبعات فعالیت پتروشیمی را برمحیط زیست بیان کرده اند ، تنها بخشهایی کوتاه از کتاب (( راهنمای ارزیابی اثرات زیست محیطی کارخانجات پتروشیمی )) که به اهتمام معاونت محیط زیست انسانی ، سازمان محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد (2) ، در ایران منتشر شده را ذکر می کنم ، تا ضمن امکان آشنایی بخشی بیشتر دوستان با نظرات و معیارهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست کشور ، قضاوت را نیز به خود این دوستان واگذار مي كنم .
در این کتاب آمده است: « در دهه هفتاد ، بویژه سالهای پایانی آن آثار و تبعات منفی ناشی از تخریب ها و آلودگی های زیست محیطی نمود بیشتری یافت . این آثار منفی به همراه اصلاح نگرش سیاستگزاران ، توجه به توسعه پایدار یعنی توسعه با حداقل تبعات منفی را به دنبال داشت . در این راستا ، شورایعالی حفاظت از محیط زیست تعدادی از طرحهای بزرگ نظیر پتروشیمی را ملزم کرد که در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به تهیه گزارش ارزیابی زیست محیطی اقدام کند. » (3)
با توجه به اثرات تخریبی و بعضاً غیر قابل جبران و بسیار پر هزینه بسیاری از پروژه های توسعه ، ارزیابی زیست محیطی به عنوان یک ابزار قدرتمند برای دستیابی به توسعه پایدار از سال 73 در کشور ایران جایگاه قانونی یافته است.
این کتاب عمدتاً در زمینه نحوه چگونگی انجام ارزیابی ، شناخت فعالیتهای مختلف طرحها و یا پروژه های پتروشیمی ، نحوه شناسایی ، پیش بینی و ارزیابی اثرات و پیامدهای آنها ، روشهای کاهش و تخفیف اثرات و بطور کلی وظایف تهیه کنندگان گزارش ارزیابی می باشد و راهنمای کلی ارائه می نماید.
-
شورایعالی حفاظت محیط زیست : مرجعی رسمی و دولتی که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور است.
 -
سازمان حفاظت محیط زیست : یکی از چند نهاد رسمی مستقل دولتی میباشد که تحت نظر رئیس جمهور قرار داشته و رئیس این سازمان معاون رئیس جمهور میباشد . این سازمان یک دستگاه حاکمیتی و نظارتی محسوب میشود که مسئولیت حفظ ، بهبود و بهسازی محیط زیست و جلوگیری از آلودگی محیط زیست را بر عهده دارد . حفاظت از حیاط وحش و اکوسیستم های ویژه کشور نیز از وظایف این سازمان می باشد.
-
امکان سنجی : عبارتست از بررسیهای اقتصادی ، اجتماعی و فنی به منظور تعیین قابلیت ها و شرایط لازم جهت وصول نتایج مورد پیش بینی برای اجرای یک طرح یا پروژه می باشد.
-
مکان یابی : عبارت از تعیین مناسب ترین محل ممکن برای استقرار و اجرای یک طرح یا پروژه یا کارخانه با توجه به شرایط مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، فنی و زیست محیطی است.
-
ارزشهای زیست محیطی : نگرش فرد ، کل جامعه یا بخشی از آن نسبت به کیفیت محیط زیست می باشد. - ارزیابی اثرات زیست محیطی : جریان یک فرایند رسمی است و نتایج و پیامدهای احتمالی اجرای یک طرح یا پروژه پیشنهادی را بمنظور پیش بینی با دیدگاه کاهش اثرات سوء و مهم در محیط زیست بررسی می نماید.
 -
گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی : جریان یک مطالعه رسمی است و نتایج و پیامدهای احتمالی اجرای یک طرح یا پروژه پیشنهادی را به منظور پیش بینی با دیدگاه کاهش اثرات سوء و مهم در محیط زیست بررسی می نماید.
-
پتروشیمی : این واژه از دو کلمه پترول ( به معنای نفت ) و شیمی ترکیب یافته و معنای تحت اللفظی آن مواد شیمیایی حاصل از نفت می باشد. اهداف ، ضرورت ها و منافع ارزیابی اثرات زیست محیطی کارخانجات پتروشیمی : در فرایند تولید صنایع پتروشیمی ، تبدیل هیدروکربنهای نفت خام و یا گاز طبیعی به فرآورده های مختلف و متعدد شیمیایی صورت می گیرد.
 
فرآورده های این صنعت در سه طبقه اصلی تقسیم بندی می شوند :
 -
کودهای شیمیایی ( اوره ، نیترات آمونیم ، دی فسفات آمونیم و غیره )
-
فراورده های پلیمری ( پلاستیک ها، لاستیک ها ، الیاف مصنوعی و غیره )
-
مواد شیمیایی ( اسیدها ، حلال ها و غیره ) بررسی سوابق موضوعی اجرای طرحها و پروژه های عمرانی نظیر صنایع پتروشیمی در کشور نشان می دهد که در برنامه ریزی های گذشته ، به مانند بسیاری از کشورهای درحال توسعه ، اهمیت و ارزشهای منابع طبیعی و محیط زیست از دیدگاه تصمیم گیران پنهان بوده و بسیاری از آنها بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی طراحی و بهره برداری گردیده اند .
  
حاصل و پیامد های چنین اقداماتی بروز آلودگیهای مختلف و تخریب و تهی سازی شدید منابع محیطی در کشور بوده است. مسلماً کارخانجات پتروشیمی را نیز می توان در زمره طرحها و پروژه های عمرانی محسوب نمود که از اثرات کوتاه و بلندمدت زیست محیطی برخوردار می باشند .
 
منافع - عمده ترین منافع انجام ارزیابی را می توان به شرح زیر خلاصه نمود :
رفع نارضایتی جامعه
 •
از بین بردن ناسازگاری بین افراد جامعه و ارگانهای دولتی
افزایش کیفیت محیط زیست
اعتبار بخشیدن به دولت در سطوح بین المللی
ایجاد برنامه ریزی مناسب
افزایش آگاهی و دانش زیست محیطی در سطوح مختلف جامعه ، مسئولین و تصمیم گیران
افزایش قدرت اجرایی به قوانین و مقررات مراحل و گردش کار تهیه گزارش
ارزیابی اثرات زیست محیطی : سازماندهی و مدیریت – زمان بندی مطالعات – تامین اعتبارات مالی و هزینه ها – تعیین محدوده مطالعات – تعیین شرح خدمات مطالعات – تهیه و تامین اطلاعات پایه مورد نیاز – تدوین گزارش { هر یک از این عنوانین خود به موارد متعدد تقسیم می گردند که به عنوان نمونه بخش مربوط به پیش بینی اثرات زیست محیطی پتروشیمی که تقریباً تمامی ارزیابی ها جهت روشن کردن و کاهش این اثرات صورت می گیرد در بخش تدوین گزارش قرار می گیرد .
 
به خاطر حساسیت و سئوال انگیز بودن این بخش برای اکثر شهروندان ، به موارد قید شده در کتاب اشاراتی کوتاه می کنم}:
* ((
پیش بینی اثرات زیست محیطی کارخانجات پتروشیمی ))
 :
پیامدها و اثرات ناشی از فعالیتهای پروژه های پتروشیمی در مراحل ساختمانی و بهره برداری مختلف بوده و دارای تفاوتهای آشکار از نظر شدت ، اهمیت و دامنه می باشند . برای ارزیابی پروژه های پتروشیمی اثرات مختلفی می بایست مورد بررسی ، تحلیل و تشریح قرار گیرند ، عمده ترین طبقه بندی اثرات شامل موارد زیر می باشند :
-
اثرات برگشت ناپذیر و غیر قابل جبران: مانند تخریب زیستگاههای منحصر بفرد گونه های جانوری در معرض تهدید
-
اثرات برگشت و تجدید پذیر: مانند بهره برداری از رودخانه
-
اثرات مفید: مانند ایجاد اشتغال و فرصتهای شغلی ، کاهش میزان بیکاری
 -
اثرات مشخص و مهم: مانند تخلیه مواد زاید خطرناک در رودخانه
-
اثرات کوتاه مدت: مانند ایجاد سر و صدای مزاحم در مراحل ساختمانی - اثرات بلند مدت: مانند سر و صدای بارگیری و یا حمل محصولات
 -
اثرات استراتژیکی: مانند تغییر ساختارهای قومی
-
اثرات اولیه: مانند افزایش رسوبات ناشی از فعالیتهای ساختمانی
-
اثرات ثانویه: مانند بر هم خوردن تعادل اکولوژیک رودخانه در مراحل احداث طرح یا پروژه
-
اثرات ثالثیه: مانند کاهش درآمد اقتصادی جوامع صیادی منطقه در اثر کاهش میزان صید
-
اثرات غیر مستقیم: مانند ایجاد اشتغال و پدید آمدن فرصت های شغلی برای روستائیان
 -
اثرات تجمعی یا تراکمی: مانند تخلیه فاضلاب حاوی جیوه در آبهای پذیرنده با اکسیژن محلول کم.
برای پیش بینی اثرات عمومی یک کارخانه پیشنهادی پتروشیمی موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
 
الف- محیط فیزیکی – شیمیایی اثرات مشخص و مهم فعالیتها بر : اقلیم - کیفیت خاک - ثبات خاک - فرسایش در منطقه - شکل زمین و توپوگرافی - روانابها - الگوهای زهکشی منطقه - ایجاد مخاطرات و حوادث طبیعی مانند سیل گیری ، لغزش ، رانش زمین و ... - کیفیت هوا و میزان خروجی های آلاینده هوا - افزایش مواد و گازهای خطرناک و سمی - خروجی های آلاینده هوا بر مصارف ، دسترسی ، تامین و کیفیت آب منطقه - هیدرولوژی و هیدروگرافی از نظر رژیم ، جهت ، جریان - قوانین و مقررات موجود منابع آب - شیلات ، صید ماهی و میزان تاثیر آن - افزایش میزان رسوبات در منابع آب - دمای آب اثرات مشخص و مهم فعالیتها از نظر: شدت ، دامنه ، اهمیت و چگونگی آلاینده های هوا - تاثیر گذاری ، دامنه ، شدت و اهمیت بر مصارف ، تامین ، دسترسی و کیفیت آبهای سطحی و زیر زمینی - ورود یا تخلیه مواد خطرناک به منابع آب - افزایش سر و صدای مزاحم و آزاردهنده بر انسان - افزایش سرو صدای مزاحم و آزاردهنده بر حیات وحش - افزایش مواد زاید جامد - افزایش مواد زاید خطرناک - میزان تاثیر ورود زایدات خطرناک در محیط زیست - افزایش گرما ، امواج ، الکتریسیته ، رادیواکتیو، ارتعاشات و میزان بروز اختلالات . اثرات مشخص و مهم فعالیتها با تاثیر مشخص بر روی کیفیت و یا کمیت آبهای سطحی و زیر زمینی در حوزه های آبریز مجاور اثرات مشخص و مهم فعالیتها در: تغییر مسیر آب از یک حوزه به حوزه دیگر - آب های ساحلی و دریایی - تغییر نوع و ماهیت کیفی مواد زاید جامد.
ب: محیط بیولوژیکی: اثرات مشخص و مهم فعالیتها بر: پوشش گیاهی – جمعیت جانوری – جمعیت آبزیان دریایی – زنجیره های غذایی اکوسیستمهای طبیعی – الگوهای رفتاری حیات وحش و آبزیان – زیستگاهای گیاهی – زیستگاههای جانوری – گونه های گیاهی و جانوری مهم – تنوع گونه ای
ج: محیط اقتصادی – اجتماعی اثرات مشخص و مهم فعالیتها بر: کاربری های فعلی و آتی زمین – بنیانهای اقتصادی – جریان ترافیک – تراکم ، افزایش و یا کاهش جمعیت موجود وآتی – فرصت های شغلی و بیکاری – جابجایی سکونتگاهها و جمعیت کیفیت زندگی جوامع محلی – الگوهای تجاری ، اقتصادی ، صنعتی ، معدنی - میزان درآمد و هزینه ها – همبستگی های محلی و تعاون اجتماعی – طرحهای توسعه تولید ، انتقال و مصارف انرژی – طرحهای توریستی و توریسم – کاربری اراضی - خدمات و امکانات بهداشتی ، آموزش و اداری .
 
د: محیط فرهنگی اثرات مشخص و مهم فعالیتها بر: مناطق تاریخی – مناطق باستانی – مناطق مذهبی – مناطق با ویژگی های معماری – میراث فرهنگی – مناطق توریستیسازمانهای اجتماعی ، خدمات و امکانات بهداشتی ، آموزشی ، اداری و...
*
اثرات عمده یک پروژه پتروشیمی را می توان با شناسایی عوامل تحت تاثیر احتمالی آن به شرح زیر پیش بینی نمود:
 
الف- محیط فیزیکی
اثرات بر اقلیم و کیفیت هوا : اثرات مشخص برخی از فعالیتها مانند استفاده از وسائط نقلیه ، احداث ساختمان ها و افزایش خروجی ها به هوا می توانند موجب بروز تغییرات اقلیمی بویژه در میکرو کلیمای محل جایگاه و پیرامون آن شوند . پدید آمدن اسموگ ( دودمه ) در هوا موجب بیماری و احتمالاً مرگ در افرادی می شود که ناراحتی های ریوی و قلبی دارند . افزایش گردوغبار بر کاهش میدان دید می تواند در فعالیتها تاثیر گذارد. کاهش تابش نور خورشید در رابطه با خروجی های مداوم موجب آسیب و خسارات بر گیاهان می شود . اثرات آلودگی هوا را می توان از لحاظ بهداشتی ، اقتصادی اجتماعی و تاثیرات آن بر فضای سبز و پوشش گیاهی طبقه بندی نمود . میزان آلاینده های هوا باید در مراحل ساختمانی و بهره برداری گزینه های مختلف پروژه تجزیه و تحلیل شده و اثرات آن از جنبه های مختلف تشریح شود .
اثرات بر کمیت و کیفیت منابع آب : اقدامات فیزیکی نظیر تغییر مسیر جریان آب رودخانه موجب تغییرات اکولوژیکی می شود . باضافه ، رسوبگیری و افزایش رسوبات در رودخانه ، باعث تغییر مسیر جریان آب شده و عمق آن را کاهش می دهد . تخلیه فاضلاب در آبها نیز بر ماهیان تاثیر می گذارد که اثرات تجمعی آن قابل توجه است . با برداشت آب جهت مصارف مختلف ، ذخایر سفره های آب زیر زمینی دچار کاهش می شوند . کاهش مقدار آب می تواند مسائل جدی از نظر تجاری ، حیات وحش و موارد تفریحی ایجاد نماید . جریان غیر منظم آبها نیز موجب سیل گیری و یا خشک شدن آب رودخانه ها می گردد . گیاهان به تغییر و یا کاهش جریان آب بسیار حساس بوده و سریعاً واکنش نشان می دهند . با توجه به فعالیت های پروژه در مراحل ساختمانی و بهره برداری ، تغییرات کمی و کیفی ایجاد شده باید از لحاظ اثراتی که در محیط زیست ایجاد می کنند بررسی شوند . از این لحاظ باید این اثرات را در رابطه با گزینه های مختلف در مراحل ساختمانی و نیز در مرحله بهره برداری پیش بینی نمود .
 •
اثر بر صدا : سر و صدا در مراحل ساختمانی و احتمالاً بهره برداری بیش از تراز وضعیت موجود خواهد بود . منابع خطی سر و صدا می تواند شامل تردد وسائط نقلیه برای ورود و خروج به جایگاه و محدوده پیرامونی آن باشد . در محل استقرار یک دستگاه سنگ شکن اثرات مختلفی ناشی از آلودگی صوتی در محدوده محل پروژه ایجاد می شود .
در مرحله بهره برداری نیز سیستم حمل ونقل و شبکه راههای منتهی به جایگاه تحت تاثیر وسائط نقلیه که مواد خام ، محصول و کارکنان را حمل می نمایند قرار می گیرند . لذا ساکنین محلی بدلیل افزایش سر و صدا که منجر به آلودگی صوتی می گردد در معرض مزاحمت و سلب آسایش قرار خواهند گرفت.
ب: محیط بیولوژیکی
 •
اثرات بر گیاهان : اثرات مستقیم پروژه بر گیاهان می تواند ناشی از برداشت خاک محل و یا احداث یک جاده دسترسی جدید در مرحله ساختمانی باشد . برش گیاهان جهت پاکتراشی و یا مصرف سوخت از دیگر فعالیت هایی است که معمولاً در مرحله ساختمانی انجام می گیرد . اثرات غیر مستقیم تخریب و پاکتراشی گیاهان ممکن است شامل آلودگی خاک ، آب ، تغییر سطح سفره های آب زیر زمینی و شیمی آب ( تغییر حالت قلیایی به اسیدی ) باشد . دگرگونی احتمالی در میکروکلیمای محل نیز بدلیل تحت تاثیر قرار گرفتن اقدامات تخریبی پوشش گیاهی صورت می پذیرد. گیاهان می توانند بطور مشخص در اثر فعالیتهای مختلف پروژه تحت تاثیر واقع شوند .
 
ایجاد گردوغبار در عملیات ساختمانی و یا در فرآیند بهره برداری نمونه ای از اثرات پروژه پیشنهادی در محیط بیولوژیکی است . کاهش پوشش گیاهی باعث تغییر در جمعیت های انسانی جانوری می شود و موجب مهاجرت تعداد زیادی از آنها می گردد. برخی از اهالی بدلیل وابستگی به جنگل و از دست دادن این منابع جهت امرار معاش و یا استفاده های دیگر در مواجه با تغییر شغل و معیشت قرار گرفته و یا اقدام به مهاجرت به مناطق دیگر می نمایند .
 
گونه های جانوری نیز بدلیل از دست دادن زیستگاههای خود یا از بین رفته و یا ناگزیر به یافتن زیستگاههای جدیدی که بتوانند شرایط اکولوژیکی خویش را درآن بیابند خواهند بود.
 •
اثرات بر جانوران : در اکثر مواقع ، یک اثر محیطی علاوه بر ایجاد ناسازگاری جهت یک جانور ، می تواند برای گونه های دیگری که در زنجیره های غذایی مرتبط با جانوران دیگری می باشند خسارت بار محسوب شود . آبزیان به تغییر شیمی آب که که در را بطه با تخلیه فاضلاب های صنعتی و یا زهاب های زراعی حاوی کود و سموم شیمیایی قرار می گیرد شدیداً حساس می باشند . پدیدار شدن آلودگی ، تخلیه آبهای گرم و تخریب زیستگاهها در رودخانه ، بعنوان عوامل مخرب و زیانبار باید مورد بررسی قرار گیرند .
 
اثرات غیر مستقیم تغییرات جمعیت ماهیان که تحت الشعاع صید زیاد و بی رویه ، شکار مفرط ، بر هم زدن تعادل زیستگاه و محل های زادآوری و غیره است پیامدهای ثانویه آلودگی و تغییرات اکولوژیکی زیستگاههای آبزیان محسوب می گردد .
 
بطور کلی ، در صورت امکان اثرات بیولوژیکی گزینه ها را باید با استفاده از روشهای کمی تشریح نمود .
چنانچه کاربرد این روشها میسر نباشد می توان از تحلیل های کیفی استفاده کرد.
 
ج- محیط اقتصادی ، اجتماعی محیط های اقتصادی ، اجتماعی در مراحل ساختمانی ، بهره برداری و یا پس از آن دستخوش تغییرات مشخص می شوند . آلودگی هوای ناشی از فعالیت پروژه می توانند بر جمعیت منطقه تاثیر گذارد . استقرار پروژه نیز احتمالاً سبب جذب جمعیت زیادی خواهد شد .
نهایتاً کاهش یا افزایش جمعیت بر اقتصاد محلی تاثیر می گذارد . الگوهای اجتماعی و اقتصادی محلی نیز بدلیل ورود تعداد زیاد جمعیت مهاجر دچار تغییر می شود . از سوی دیگر نیاز به خدمات و تسهیلات عمومی افزایش خواهد یافت.
 
در پروژه پیشنهادی امکان دارد که نیازی به جاده دسترسی جدید وجود نداشته باشد لذا از جاده های موجود جهت حمل و نقل استفاده می نمایند . بدیهی است مشکل ترافیکی ، تصادفات و سوانح جاده ای اثرات متعددی بر منطقه خواهد گذارد .
 
ازدیاد میزان تصادفات ، راه بندانها ، دیر رسیدن اهالی به محل کار و یا منزل از مشکلات عمده و از اثرات مهم احتمالی پروژه پیشنهادی محسوب می گردند .
 
در مثال دیگر ساخت خانه های متعدد برای کارکنان پروژه ( شهرکهای مسکونی ) ، افزایش میزان فاضلاب و کاهش کارکرد تصفیه خانه فاضلاب محلی را بدنبال خواهد داشت .
 
از دیگر اثرات پروژه بر محیط اجتماعی – اقتصادی ، کاهش قیمت مستغلات ، اراضی و نحوه مالکیت ها خواهد بود . منازل واقع در مجاورت جاده ها و یا محل فعالیت پروژه احتمالاً بدلیل ایجادآلودگی صوتی و هوا دچار کاهش قیمت خواهند شد .
 
لیکن احتمال افزایش قیمت منازل و واحدهای مسکومی در مجاورت برخی پروژه ها وجود دارد. د- محیط فرهنگی : محیط های فرهنگی می توانند در اثر اجرای پروژه پیشنهادی دچار خسارت و لطمات جدی شوند .
مراکز توریستی – تفریحی ، یادمانهای باستانی ، تاریخی ، فرهنگی و مذهبی بویژه از نخستین مکانهایی هستند که فعالیت پروژه اثرات سوء بر آنها ایجاد می نماید .
 
لذا پیش بینی این اثرات بدلیل وجود باورها ، آداب ، عادات و رسوم مردم در سطوح محلی ، منطقه ای و یا ملی باید ارزیابی شود و میزان اهمیت و دامنه این اثرات به دقت مورد بررسی قرار گیرد. اثرات بر چشم اندازها در رابطه با خاک ، آب ، گیاه و جانور قرار می گیرد و از نظر زیبایی شناختی اهمیت ویژه ای برای انسانها دارد .
  
تغییر در مورفولوژی سواحل نیز می تواند موجب کاهش جاذبه های طبیعی از نظر جذب توریسم شود . قطع درختان ، برش یکسره جنگلها و یا پوشش گیاهی ، سبب کاهش کیفیت چشم اندازهای طبیعی می گردد.
  * ((
اشاراتی مختصر بر بخشی از ، اثرات زیست محیطی پس از دوران بهره برداری کارخانه های پتروشیمی )) : مهمترین اثرات زیست محیطی و بهره برداری پروژه های پتروشیمی ، آلودگی آب و خاک ، هوا و صدا و نیز پیامدهای اقتصادی – اجتماعی است .
 
صنایع پتروشیمی در مرحله بهره برداری اثرات و پیامدهای قابل توجه و مشخص تری نسبت به مرحله ساختمانی در محیط زیست ایجاد می نماید که برخی از آنها در شرایط عدم کنترل و مدیریت زیست محیطی غیر قابل جبران و زیانبار می باشند .
 
مهم ترین اثرات سوء زیست محیطی مرحله ساختمانی صنایع پتروشیمی شامل تغییر کاربری اراضی ، افزایش سر و صدا ، اختلال در الگوهای حمل و نقل ، آلودگی های آب و هوا و تولید زایدات می باشد .
  
اثرات مهم سوء مرحله بهره برداری صنایع پتروشیمی بطور کلی شامل آلودگی آب منابع پذیرنده ، آلودگی هوا ، دفع مواد زاید جامد و زایدات خطرناک است .
 
اصولاً مشکلات عمده زیست محیطی این کارخانجات بویژه در شرایط عدم رعایت ضوابط و استاندارد های زیست محیطی پیامدهای مخاطره آمیز را به همراه داشته و طبیعت زیستی جوامع انسانی و نیز حیات وحش را دچار اختلال می نماید.
  
مهم ترین آلودگی های احتمالی صنایع پتروشیمی را می توان شامل موارد زیر دانست :
-
آلاینده بودن فاضلاب های فرآیندی ، شستشو و خنک کننده
 -
سرطان زایی و سمیت زیاد فاضلاب ها
-
زایدات خطرناک با سمیت فوق العاده زیاد نظیر کلرین
 -
قابلیت انفجار ، اشتغال و سمیت در فرآیندها و تولید مواد با خاصیت واکنش های شیمیایی سریع
  -
انتشار آلاینده های هوا شامل اکسیدهای گوگرد ، کربن ، ترکیبات کلرینه ، ازته و آمونیاک
-
تولید سر و صدا در مرحله تامین و حمل و نقل مواد اولیه و محصول و فرایند تولید در داخل و خارج از محوطه پروژه موارد زیر عمده ترین اثرات سوء کارخانجات پتروشیمی را شامل می شود:
آلودگی آب فاضلاب ها با منشاء ، کمیت و کیفیت متفاوت از منابع مختلف در صنایع پتروشیمی تولید می گردند . عمده ترین منابع تولید فاضلاب در این کارخانجات عبارتند از:
 -
پساب خنک کننده ها که از سیستم خنک کننده کندانسورها و دیگر فعالیت ها تولید می گردد و با توجه به میزان زیاد آب مصرفی برای این عملیات از نظر کمیت قابل توجه است .
 
فاضلاب این واحد بدلیل استفاده از کرومات به عنوان ضد خورندگی و رسوبگذاری در شبکه آب خنک کننده از آلودگی زیادی برخوردار است . از میکروب کشها نیز برای مقابله با فعالیتهای میکروبیولوژیکی در برجهای خنک کننده و سیستم های باز مشابه استفاده می کنند .
  
این اقدام برای ازبین بردن فعالیتهای میکروبی است که با ایجاد لجن های چسبنده در سطح فلز در شرایط لازم ، رشد باکتریهای بی هوازی را فراهم می آورد و از طرف دیگر مانع اثرات مثبت بازدارنده های ضد خوردگی روی سطح فلز می گردند.
  
با توجه به مواد غذایی کافی ، محدوده مناسب PH و دما در سیستم های خنک کننده و حضور مواد آلوده کننده و ورود میکرو ارگانیسمها از طریق هوا ، آب وخاک ، سطح ایده آلی جهت رشد میکرو ارگانیسمها فراهم می شود .
 
میکرو ارگانیسمهای موجود در سیستم های برج خنک کننده شامل باکتری ها ، قارچ ها وجلبک ها هستند که با تخلیه در محیط های آبی ، اثرات پساب خروجی با توجه به بایوسایدهای شیمیایی مصرف شده قابل توجه می باشد.
   -
فاضلاب کارخانه سودااش ازاین کارخانه با توجه به روش دفع ، دو نوع فاضلاب تولید می گردد:
 
الف: فاضلاب کلرور کلسیم این فاضلاب ها سرشار از کلرور کلسیم ، نمک طعام ، کربنات ها ، آهک و دیگر ترکیبات معدنی هستند .
 
بدلیل وجود مقادیر زیاد مواد معلق و محلول ، این نوع فاضلاب باصطلاح فاضلاب سنگین نامیده می شود .
 
ب: فاضلاب سودااش فاضلاب مذکور علاوه بر دارا بودن ترکیبات غیر آلی مانند کلرور کلسیم ، کربنات ها ، نمک طعام و شیر آهک بر اثر ورود فاضلاب واحدهای تصفیه آب ، تولید گاز CO ، گاز سنتر آمونیاک و اوره دارای بار آلی ازته نیز می باشد.
  -
فاضلاب واحد کلر آلکالی این فاضلاب بدلیل دارا بودن جیوه از اهمیت خاصی برخوردار است .
 
فاضلاب مذکور دارای نمک زیادی نیز می باشد که می تواند در کیفیت آب پذیرنده و نیز شوری اراضی پایین دست تاثیر بگذارد.
  -
فاضلاب واحد آمونیاک فاضلاب واحد آمونیاک از بار آلودگی مواد آلی ازته ، آمونیاک ، روغن و فلز مس برخوردار است.
   -
فاضلاب واحد تصفیه آب بر اثر شستشوی رزین های کاتیونی و آنیونی واحد تصفیه آب توسط اسید و قلیا و احیاء آن ، فاضلاب خروجی از این واحد دارای PH با نوسان زیاد ، نیترات و نمکها است که خاصیت اصلی این فاضلاب ها را تشکیل می دهند.
  -
فاضلاب کارخانه اوره فاضلاب مذکور دارای بار آلی ازته و آمونیاک است.
 -
فاضلاب بخش جذب گاز CO ، گوگرد گیری و کراکینگ
 -
فاضلاب واحد اسید نیتریک فاضلاب این واحد حاوی بار آلی ازته ، آمونیاک و اسید بوده و PHآن پایین است.
  -
فاضلاب واحد نیترات آمونیم فاضلاب مذکور سرشار از مواد ازته بوده و میزان آمونیاک آن بالا است.
   -
فاضلابهای نشتی کلیه فاضلاب هایی که از واحدهای مختلف نشت می نمایند به همراه آب های شستشوی دستگاهها و محوطه پتروشیمی که بعنوان فاضلاب سبک شناخته می شوند به منابع پذیرنده تخلیه می گردد .
 
ترکیبات ازته ، PH ، فلزات سنگین ، کلرور و مواد محلول تام از شاخص های آلاینده فاضلاب نشتی محسوب می شوند.
  -
فاضلاب بهداشتی این فاضلابها ( انسانی ) در شرایط عدم تصفیه و تخلیه به منابع پذیرنده می تواند موجبات آلودگی آبها را فراهم آورد.
 
در ناحیه پلیمری در واحدهای پلی اتیلن سبک و سنگین ، آب خروجی از این سیستم می تواند حاوی مقادیر زیادی تیتانیوم و جامدات محلول باشد .
 
تخلیه این فاضلاب ها در محیط با دارا بودن میزان قابل توجه فلزات Ø

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد