صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/21 20:14
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


توافق کشورهای ساحلی خزر درباره حاکمیت بر ۱۵ مایل

فرستنده taymaz در تاريخ 2014/9/30 2:30:00 (674 بار خوانده شده)
بر اساس بیانیه ای سیاسی که در نشست دریای خزر در روسیه منتشر شد کشورهای حوزه خزر (جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان) حاکمیت خود را بر منطقه ۱۵ مایلی و ماهیگیری ۱۰ مایلی( 18 کیلومتر و 520 متر) اعمال خواهند کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از ریانووستی از آستراخان، بر اساس این بیانیه، « کشورهای ساحلی تا مشخص شدن آب های سرزمینی فعالیت خود در دریای خزر را بر اساس این اصول انجام می دهند: هر کشور حاکمیت ملی خود را بر منطقه 15 مایلی و حق ماهیگیری انحصاری 10 مایلی اعمال خواهد کرد. آب های مشترک بعد از این محدوده شروع می شود اما کشورهای ساحلی رایزنی های دیگری را برای رسیدن به توافق درباره خطوط پایه انجام خواهند داد.»

کشورهای ساحلی دریای خزر مذاکرات درباره وضع حقوقی دریای خزر را بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شروع کردند.

توافقنامه های دو جانبه ای تاکنون برای مشخص کردن مرزها بین قزاقستان، جمهوری آذربایجان و روسیه امضا شده اما اختلاف نظر بین کشورهای ساحلی درباره مسائل مختلف از جمله تقسیم آب، منابع و فلات قاره به قوت خود باقی است.

توافق برای عدم توسل به زور

رهبران پنج کشور حوزه دریای خزر در باره عدم توسل به زور و عدم مداخله در امور دیگران به توافق رسیدند

بر اساس بیانیه سیاسی که در این نشست تصویب شد، فعالیت این کشورها در دریای خزر بر اساس اصول مشخص شده از جمله رعایت حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، استقبال، برابری حاکمیت کشورها، عدم توسل به زور و تهدید، احترام متقابل، همکاری و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها صورت می گیرد.

رهبران حوزه دریای خزر همچنین بر عزم خود برای استفاده از دریای خزر با اهداف مسالمت آمیز و حل و فصل اختلافات از راه گفتگو تاکید کردند.
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد