صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/27 10:08
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


پل تاریخی آق قلا در معرض نابودی

فرستنده taymaz در تاريخ 2014/9/26 20:40:00 (787 بار خوانده شده)
تصویر کوچک شدهپل تاریخی آق قلا تنها پل دارای تزئینات آجری در ایران است که حدود 800 سال قدمت، بیش از 70متر طول، چهار متر عرض و حدود 14 متر ارتفاع دارد و از آثار تاریخی عصر صفویه است که در شهرستان آق قلا واقع در استان گلستان به شماره 919 به ثبت تاریخی رسیده است.

اسدالله معطوفی: « پل آق قلا تنها پل تاریخی در ایران که از تزئینات آجری برخوردار است. معطوفی محقق و مدرس دانشگاه در خصوص پل تاریخی آق قلا گفت: چینش آجری پل آق قلا در ایران بی نظیر و نمونه بوده و و به عنوان تنها پل تاریخی است که از تزئینات آجری و نمای بیرونی برخوردار است.

وی با بیان اینکه پل آق قلا در دوره صفویان ساخته شد، تصریح کرد: فونداسیون و پایه این پل به دوره سلجوقی برمیگردد، آجرچینی نمای غربی پل سنخیت زیادی با مناره مسجد جامع و امامزاده نور (ع) گرگان دارد».

طغیان رودخانه گرگانرود در نوروز سال 1391 علاوه بر خسارت های مالی و جانی برای مردم منطقه، آسیب های شدیدی را وارد این پل ساخت و ترک هایی را در آن ایجاد کرد. پل آق قلا که دهانه های پنجم و ششم آن، به ترتیب در سالهای 91 و 92 به همراه دو ردیف پلکان و یک قبضه توپ که طی کاوش های باستان شناختی برای مطالعه ترک های آن انجام شده بود کشف شد هم اکنون شش دهانه دارد که بر روی پایه های تقریبا مستحکمی استوار است.

طبق گفته کارشناسان و مرمت کاران چنین اثری در سطح کشور وجود ندارد.
با وجود اینکه بیش از دو سال و شش ماه از وقوع این حادثه می گذرد متاسفانه با نگاهی به این پل تاریخی و محیط پیرامون آن به خوبی می توان دریافت که حفظ این اثر تاریخی چندان مورد توجه مسوولین شهری و گردشگری گلستان نیز نمی باشد . زباله های اطراف این پل و نیز شکستگی ها و کاوش های مرمت نشده در بدنه آن که در پایه های پل به وضوح قابل رویت است، نشان از این مدعاست.

با توجه به آغاز موسم پاییزی و شروع فصل سرما و بارندگی، وضعیت بحرانی و آینده مجهول این پل که در وسط شهر آق قلا قرار دارد نگرانی مردم را برانگیخته است. هم اکنون مردم برای عبور از این پل از طریق یک پل چوبی نصب شده بر روی داربست های غیر ایمن رفت و آمد می کنند که به هنگام عبور خطرات جانی آنها را تهدید می کند که مطمئنا اگر اتفاقی برای کسی رخ دهد معلوم نیست چه کسی جوابگوی آن خواهد بود.

پیش از این نیز بی توجهی مسئولین این شهر باعث شد در سال گذشته در میدان مختومقلی شهر به علت رها شدن سیم لخت حاوی جریان برق و اتصال آن، دو کودک جان خود را از دست دهند. شهروندان می گویند: « تا کسی از روی پل نیفتد و [...] مسئولین به یاد مرمت آن نخواهند افتاد [...] چرا که در مورد میدان نیز همانگونه شد ».

در حالی که هیچ اخبار از سوی مسئولین شهری دوره جدید درباره وضعیت پل منتشر نمی شود، بیش از دوسال است که از اولین وعده از وعده های « بی عمل » آقایان قربان عباسی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و حاجی گلدی کر فرماندار دوره قبلی شهرستان آق قلا، و بیش از یک سال از وعده های آقایان جبرئیل نوکنده باستان‌شناس و مسئول ساماندهی پل، رحیم ایران شاهی کارشناس مرمت و یک ماه از وعده های اخیر آقای رضا مروتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، در خصوص مرمت و بازسازی این پل می گذرد ولی هنوز خبری از آن نیست.

بنا به گفته رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان برای احیا و مرمت پل تاریخی آق قلا هزینه ای معادل 15 میلیارد ریال پیش بینی شده است؛ که این مقدار بودجه بیش از دو سال است که چشم انتظار راي شوراي فني سازمان می باشد و این در حالیست که بودجه 40 میلیارد ریالی مرمت آبریزش میدان آزادی تهران در هفته های اخیر در عرض 10 روز تصویب شد.

منیع : اولکامیز- ناصر توسلی
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد