صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/27 10:07
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


سرعت‎گیرهای غیراستاندارد دغدغه رانندگان گلستانی

فرستنده taymaz در تاريخ 2014/9/26 20:30:00 (834 بار خوانده شده)
تصویر کوچک شدهبا بی‎خیالی و سرعت غیر مجاز جاده را طی می‎کنید، ناگهان وسط راه به سرعت‌گیری که درست وسط جاده قرار گرفته برمی‌خورید، فرصت کاهش سرعت را ندارید و مجبورید با همان سرعت و به امید آن که اتفاقی رخ ندهد از آن عبور کنید.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، وجود سرعت‎گیرهای بزرگ آسفالتی به عنوان موانع میان جاده‎ای، رانندگان گلستانی را که در این مسیرها عبور و مرور می‎کنند به ستوه آورده و آنان از این بابت بسیار ناراضی هستند.

این موانع با ابعاد بزرگ در میان جاده‎ها، یقینا از هیچ استاندارد خاصی تبعیت نمی‎کند و سلیقه‎ای است چرا که در هیچ جای دنیا وسط جاده یک تپه بزرگ درست نمی‎کنند تا از آن روی آن رد شوید.

مسیر خروجی شهر کردکوی به گرگان با سرعت‎گیری به ارتفاع نیم متر

از جمله این مسیرها، مسیر خروجی از شهر کردکوی به سمت گرگان است، سرعت‎گیری که حدود نیم متر ارتفاع دارد و به شکلی طراحی شده که اگر اندکی سرعت داشته باشید، باید منتظر آسیب به جلوبندی خودروی خود باشید.

یک راننده گلستانی که هر روز مسیر گرگان و بندرگز را می‎پیماید و از این مسیر کسب درآمد می‎کند، گفت: این برای چندمین بار است که در مسیر کردکوی این موانع نصب می‎شود، گاهی نیز برداشته می‎شود اما جالب اینجاست که ارتفاع این موانع نیز هر بار بیشتر می‎شود.

محمد کیاءحسینی در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: بالاخره ما بچه این منطقه هستیم و تا حدودی پیچ و خم شهرها و جاده‎ها را می‎دانیم اما بیچاره مسافری که بدون اطلاع از این وضعیت، نمی‎داند چه چیزی انتظار وی را می‎کشد.

وی ادامه داد: این مسیر در شب تاریک است و حتی شهروندان گلستانی نیز ناخواسته از روی این موانع با سرعت رد می‎شوند و به خودروی آنان ضربه وارد می‎شود.

کیاءحسینی افزود: در برخی خیابان‌های مسیر جاده اصلی استان همانند شهر «جلین» چند سرعت‌گیر به صورت متوالی نصب شده که موجب کاهش شدید سرعت می‌شود هر چند بهتر است به جای نصب تعداد بالای سرعت‌گیرها از دوربین‌ها و سیستم‌های کنترلی استفاده شود.

مشکل سرعت‎گیرها در اکثر شهرهای گلستان وجود دارد

یک راننده‎ دیگر که خود را اهل بندرگز معرفی می‎کند نیز در این مورد گفت: این مشکل منحصرا به شهر کردکوی تعلق ندارد، بلکه در ورودی شهر بندرگز به سمت ساری نیز فرورفتگی جاده، شکل ناهنجاری به خود گرفته و یک ماه است که این حفره ایجاد شده سبب ایجاد مشکل برای آنها شده است.

محمد دهکردی تصریح کرد: چند روز قبل نیز همین موضوع موجب شد تا ماشینم از نظر جلوبندی دچار مشکل شود و مجبور شدم بیش از 2 میلیون ریال صرف تعمیر ماشین پرایدم کنم.

وی ادامه داد: سرعت‎گیر کردکوی هم از موانع بدی است که در حریم شهر و در جاده اصلی ایجاد شده و ساختار نامناسب آن به ماشین‎ها خسارت وارد می‎کند.

دهکردی یادآور شد: این سرعت‎گیر در ورودی شهر هم وجود داشت که گویی شهرداری آن را برداشت و از تعداد آن کاسته، اما اکنون یک مانع بزرگ به عنوان سرعت‎گیر در خروجی شهر به سمت گرگان ایجاد شده که برای خودروهای عبوری خطرناک است.

وی اضافه کرد: سیستم کمک‌ فنر خودرو با این تعداد بالای سرعت‎گیرها که برخی از آنها غیراستاندارد هستند با مشکل مواجه می‌شود و نیاز است که اقدامات لازم برای بهسازی این سرعت‎گیرها انجام گیرد.

این موانع فقط در عبوری گلستان نیست که قرار دارند هر چند توجیه احداث آنها کمک به کاهش سرعت خودروها است و به همین دلیل اکثرا در ابتدای ورودی و خروجی شهرها و حتی میان خیابان‎های شهری احداث شده‌اند، اما آیا این موانع استاندارد مشخصی دارد یا اینکه هر کس به میل خود می‎تواند چنین سرعت‎گیرهایی نصب کند.

نصب سلیقه‎ای سرعت‎گیرها در ورودی برخی شهرهای گلستان

در ورودی بسیاری از شهرهای استان نیز چنین موانعی وجود دارد، به عنوان مثال در ورودی شهر گرگان نیز این سرعت‎گیرها وجود دارد، منتها با ارتفاع قابل تحمل‎تر، اما به هر دلیل برای کسانی که با مسیر آشنا نیستند وجود تابلوهای هشدار دهنده ضروری است.

استفاده از سرعت‌گیر به عنوان یکی از مهم‎ترین راه‌های کنترل سرعت خودروها در دستور کار مسئولان ترافیک استان قرار گرفته و با کمتر کوچه و خیابانی در شهرهای استان مواجه هستیم که سرعت‌گیر وجود نداشته باشد که بسیاری از این سرعت‌گیرها غیر فنی بوده و خود عاملی برای ایجاد تصادف یا صدمه وارد کننده به خودروهای عبوری هستند.

بی‎شک وجود این سرعت‌گیرهای غیرمجاز که شیب و ارتفاع مناسبی ندارند و همچنین وجود برخی از سرعت‌گیرهایی که تا فاصله چند متری قابل مشاهده نیستند، به جای آنکه باعث کاهش خطرات و تصادفات شود، خطرات را افزایش داده و خودشان باعث بروز حادثه می‎شوند.

اقدامات جایگزین الکترونیکی به جای نصب سرعت‎گیرها

در عین حال می‎توان بدون آنکه تغییری در مسیرهای زیبای شهری ایجاد کرد از دیگر اقدامات جایگزین همچون هوشمند‌سازی تقاطع‌ها، نصب تابلوها و علائم مختلف در سطح شهر استفاده کرد.

موانع و سرعت‎گیرها در شهرهای گلستان همچنان وجود دارد، اما انتظار می‎رود، مدیران شهری و فنی در استان با نگاهی مناسب به این بخش، ضمن اصلاح سرعت‎گیرها، علایم هشدار مناسبی برای رانندگان نصب کنند تا بتوان مانع از حوادث احتمالی در این مسیرها شد.

همچنین انتظار می‎رود، از تکنولوژی‎های جدید به جای این موانع بدقواره در شهر ایجاد شود تا هم مبلمان شهری حفظ شود و هم اینکه بتوان کنترل مناسب‎تری بر سرعت خودروهای عبوری به ویژه در جاده اصلی داشت.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد