صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/27 10:01
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


تنها جزیره ایرانی دریای خزر محصور در امواج سیاسی‎کاری

فرستنده taymaz در تاريخ 2014/3/29 19:20:00 (1297 بار خوانده شده)
تصویر کوچک شدهجزیره زیبای «آشوراده» با بی‎مهری برخی مسئولان و سیاسی‎کاری‎های رایج، برای هموطنان ناشناخته و برای ساکنان گلستان نیز در حد یک اسم همچنان مغفول مانده است.
چند قایق شکسته و مستعمل، خانه‎های مخروبه و خالی از سکنه، بوته‎های بلند گیاهان خودرو، آثار به جا مانده از بیمارستان و کلیسایی که روس‎ها در جنگ دوم جهانی در این جزیره ساخته بودند شمایل تنها جزیره متروک و خالی از سکنه دریای زیبای خزر را تشکیل می‎دهند که روزگاری قرار بود به قطب گردشگری تبدیل شود.


اما ظاهرا شکننده‌ بودن طبیعت در این منطقه، پایتخت‎نشینان را بر آن داشته تا اکوسیستم منطقه همچنان بکر و دست‎نخورده باقی بماند و گردشگران فقط نام جزیره آشوراده را در نقشه‎ها و کتب جغرافیایی رصد کنند.

استان گلستان یکی از استان‎هایی است که از نظر تنوع منابع طبیعی و گردشگری اگر در دنیا بی‎نظیر نباشد، کم‎نظیر است.

بنابراین لزوم برنامه‎ریزی در خصوص استفاده بهینه از منابع ملی موجود در استان و جلوگیری از هرگونه تجاوز به حریم طبیعت و حفظ ساختار طبیعی منطقه از ضروریات است.

وجود منابع جنگلی، رودخانه‎ها، دریا، تالاب‎ها، دشت‎ها، زیستگاه‎های جانوری، آبشارهای طبیعی و منحصر به فرد، جزیره آشوراده، ییلاقات سرسبز و ... بخشی از جاذبه‎های طبیعی این کشور کوچک هستند که در صورت برنامه‎ریزی مدبرانه و فارغ از هیاهوهای سیاسی، امکان تبدیل این منطقه از کشور به یکی از قطب‎های گردشگری کشور و حتی آسیا وجود دارد.

آشوراده کجاست؟

شاید برای خیلی از هموطنان کشورمان جالب باشد که بدانند دریای زیبای خزر جزیره نیز دارد. جزیره زیبایی به نام «آشوراده» که با بی‎مهری برخی مسئولان و سیاسی‎کاری‎های رایج، برای هموطنان سایر استان‎ها ناشناخته و برای ساکنان گلستان نیز در حد یک اسم همچنان مغفول مانده است.

به همین دلیل است که حتی بسیاری از هم‎استانی‎های ما نیز تاکنون موفق به بازدید از این جاذبه گردشگری منحصر به فرد در استان گلستان نشده‎اند.

جزیره آشوراده در سه کیلومتری ساحل بندرترکمن از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه‎ای باریک موسوم به تنگه «چپق اوغلی» و از غرب به کانال طبیعی «خزینی» و ادامه شبه جزیره «میانکاله» و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می‎شود.

وسعت اولیه جزیره آشوراده حدود یک‎هزار و 200 هکتار بوده و اکنون تنها 400 هکتار آن قابل استفاده و برنامه‎ریزی است.

آشوراده در مرکز شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندرترکمن استان گلستان و تنها جزیره ایرانی دریای خزر است که در سده‎های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‎های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده است.
تصویر کوچک شده


آشوراده؛ منطقه نمونه گردشگری

همزمان با نخستین سفر رئیس جمهور سابق و هیئت دولت به استان گلستان در سال 1384، مطالعه امکان‎سنجی جزیره آشوراده انجام شد که در جلسه هیت وزیران به عنوان سایت گردشگری پیشنهاد و مورد تائید قرار گرفت و در سفر دوم آقای احمدی‎نژاد این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری تایید شد و در سفر سوم نیز تمامی اختیارات مربوط به جزیره آشوراده به استاندار گلستان تفویض شد و کارگروه زیربنایی وزارتخانه‎ای نیز تشکیل شد.

در واقع در سال 1390 هیئت دولت تصمیم‎گیری در مورد آشوراده به را استاندار گلستان تفویض اختیار کرد و حتی طرح گردشگری آشوراده از سازمان محیط زیست کشور موافقت ضمنی و کلی گرفت. پذیرش این طرح، نوید افق روشنی در راستای توسعه گردشگری در استان و به تبع آن ایجاد اشتغال پایدار و جذب گردشگر داخلی و خارجی محسوب می‎شد.

اما ظاهرا بعد از گذشت چندین سال این طرح، به مذاق برخی دوستان که ظاهرا پیشرفت استان را بر نمی‎تابند خوش نیامده و به بهانه شکننده‌بودن، موانعی در راه توسعه استان تراشیده‎ شد.

اما سوال اینجاست که چرا فقط محیط زیست در استان گلستان شکننده است و در سایر استان از دوام و استحکام قابل توجهی برخوردار است!

آنچه مسلم است این است که هیچ ایرانی و هیچ گلستانی حاضر به آسیب‌رساندن به حیات طبیعی و گونه‎های در حال انقراض استان نیست؛ ولی بی‎توجهی به منابع طبیعی استان و سنگ‎اندازی در خصوص سرمایه‎گذاری در استان نیز به مثابه پاک کردن صورت مسئله است که این نیز چاره کار نیست.

خشک شدن دریاچه ارومیه، خشک شدن بسیاری از سفره‎های زیرزمینی، تلف شدن بسیاری از حیوانات در حال انقراض در اثر احداث جاده‎های مختلف، ساخت و سازهای وحشتناک فتوشاپی(!) در اطراف تهران و ... بخش کوچکی از تجاوز به حریم بی‎دفاع محیط زیست همین سرزمین است که متاسفانه اراده‎ای در برخورد با مسببان و جلوگیری از گسترش آنها به چشم نمی‎خورد.

متاسفانه بسیاری از کارشناسان و حتی اهالی رسانه بدون آگاهی از وضعیت اکوسیستم منطقه و حتی آگاهی از مکان مورد بحث در استان گلستان، به اظهار نظرات تخیلی و به دور از واقعیت می‎پردازند که نمونه آن را در خصوص پروژه احداث «جاده ابر»، بارها و بارها در جراید کشوری و حتی رسانه ملی شاهد بوده‎ایم.

آیا بهتر نیست دوستانی که در هوای سرب آلود پایتخت سنگ اکوسیستم ندیده و نشناخته استان‎های شمالی کشور را به سینه می‎زنند به جای ایراد هجمه‎های سیاسی و غیر منطقی، با کمی مطالعه و تدبر و با بررسی طرح‎های اجرا شده در سایر کشورها، راه استفاده بهینه و علمی از محیط زیست را، بدون تخریب و آسیب رساندن به آن، هجی کنند.

جالب است بعد از اعلام چند روز تعطیلی هر چند کوتاه، خیل عظیمی از پایتخت‎نشینان سراسیمه به استان‎های شمالی کشور قشون‎کشی سیاحتی می‎کنند، که تا ماه‎ها جمع‎آوری زباله تولیدی اینان، از جاده‎ها، جنگل‎ها، ساحل دریا، حاشیه‎های رودخانه‎ها و تالاب‎ها طول می‎کشد ولی همین که پایشان به دفتر تحریریه نشریه یا خبرگزاری‎شان می‎رسد فریاد وامصیبتا در خصوص طبیعت استان گلستان و نزول بلایای ارضی و سماوی سر می‎دهند!

انسجام و همدلی، رمز توسعه پایدار در گلستان

هر چند استان گلستان در کشور به عنوان یکی از قطب‎های کشاورزی شناخته شده است، ولی بی‎توجهی به سایر استعدادها و منابع این استان هیچ توجیهی ندارد.

در واقع شناسایی همه منابع طبیعی و گردشگری استان، توجه جدی به توسعه گردشگری و جذب توریست، دعوت از سرمایه‎گذاران خارجی در خصوص احداث مکان‎های تفریحی و سیاحتی نظیر «نمک آبرود چالوس»، احیای مراتع و جنگل‎ها و ... لزوم برنامه‎ریزی جدی و همدلی و هماهنگی بین مسئولان و نمایندگان استان را در این برهه بیش از پیش از نمایان می‎سازد.

بدون شک توسعه همه جانبه استان گلستان یکی از آرزوهای مسئولان محترم استان و شهروندان این استان همیشه سر سبز است که تنها در سایه همدلی و فارغ از هیاهوها و منازعات سیاسی حاصل می‎شود.

بنابر این از بزرگان استان همچون آیت‎الله نورمفیدی، استاندار محترم، حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری و عیسی امامی نمایندگان شهرستان گرگان در مجلس شورای اسلامی و دیگر نمایندگان استان و سایر دست‎اندرکاران استان که دغدغه پیشرفت استان و توجه به همه ظرفیت‎های منطقه را دارند، تقاضا می‎شود با نگاه ملی و استانی و برگزاری جلسات هم‎اندیشی، در خصوص توسعه استان – علی‎الخصوص توسعه صنعت گردشگری – که بیان اهمیت آن بر همگان آشکار است، راه‎های توسعه استان را هموار سازند تا با ایجاد اشتغال پایدار، در کنار رعایت حفظ محیط زیست و اهتمام جدی در حفاظت و پاسداری از جاذبه‎های طبیعی زمینه استفاده بهینه از مواهب خدادادی در استان و به تبع آن رشد و تعالی مردم منطقه به ویژه جوانان استان فراهم شود.

منبع : گروه استان‌ها خبرگزاری فارس-وحید حاج‌سعیدی
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
1 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 1

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد