صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/21 20:14
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


گفتگو با عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان گلستان و مدیر دفاتر نمایندگی این سازمان

فرستنده taymaz در تاريخ 2014/3/28 13:50:00 (1310 بار خوانده شده)
تصویر کوچک شدهعبدالجلال ایری عضو هیئت مدیره دوره ششم نظام مهندسي ساختمان گلستان پس از زمان نسبتاً زیادی حکم خود را از وزارت راه‌ و شهرسازی دریافت کرد. با اين حکم نماینده شهرسازان در این هیئت مدیره بالاخره مشخص شد. ایری که سابقه عضویت در دوره قبلی هیئت مدیره را نیز در کارنامه دارد پس از عضویت در دوره ششم اين هیئت بلافاصله به فعالیت پرداخت تا به زعم خود از حجم کارهای بر زمین مانده بکاهد. با وی که هم‌اکنون مدیر حوزه‌ها و دفاتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلستان است دقایقی به گفتگو نشستیم. ایری معتقد است پست جدیدش به هماهنگی رؤسای دفاتر نمایندگی کمک فراوانی خواهد کرد.

مدیریت دفاتر و حوزه‌ها به چه معنا است و با اضافه شدن این مسئولیت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

سال نو را خدمت کلیه مردم عزیز وهمچنین مهندسین بزرگوار تبریک عرض می‌كنم وامیدوارم که سالی سرشار از موفقیت وتندرستی را پیش رو داشته باشند. پس از تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان وابلاغ آن درسال 1374 هیات مدیره نظام مهندسي ساختمان دراستان‌ها شکل گرفت و در هر دوره اعضاي هیات مدیره سعی كردند که براساس وظایف قانونی خود دامنه خدمات رسانی به مردم و مهندسین را وسیعتر كنند. این فرآیند از ابتدای شکل گیری هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در دوره اول تاکنون روند صعودی خودرا طی كرده است. همچنين هر دوره نسبت به دوره قبل از نواقص وکاستی‌های مدیریتی كمتري برخوردار شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان در گلستان دارای 20 دفتر نمایندگی است که این دفاتر به 5 حوزه ازلحاظ جغرافیایی تقسیم می‌شوند. هیات مدیره دوره پنجم به لحاظ تفکر مدیریتی دفاتر را به پنچ حوزه تقسیم بندی و برای هریک ازحوزه‌ها با شرح وظایف مشخص یک نفر را به عنوان رییس حوزه منصوب كرد. درهرحوزه نیز با هماهنگی هیات مدیره رییس دفتري منصوب شد. از ابتدای فعالیت هیئت مدیره دوره ششم در همه دفاتر جز گرگان و گنبد انتخابات هیات رییسه برگزار و رییس دفتر را از بین افراد منتخب در انتخابات برگزیدند. اما با انتخاب ریيس دفاتر به دلیل عدم وجود مدیریت حوزه‌ها، کار دفاتر نمایندگی با سرعت پایین و به کندی صورت می‌گرفت. بر همین اساس به منظور نظارت بر حسن اجرای مقررات و مصوبات هیات مدیره مقرر شد یک نفراز اعضای هیات مدیره به عنوان مدیر حوزه‌های استان طبق مصوبه ماده 3 نظام نامه دفاتر نمایندگی انتخاب شود که بر پایه همین انتخاب هم‌اکنون بنده در خدمتتان هستم.

در واقع با اضافه شدن مدیریت دفاتر وحوزه‌های سازمان، هیات مدیره به دنبال ارتقاي سطح خدمات‌رسانی به مردم ومهندسین در دفاتر نمایندگی و کاهش مسایل و مشکلات موجود درمدیریت حوزه‌ها است، البته اين نكته را اضافه كنم كه هیات مدیره نیازمند یاری کلیه مهندسین درتمام شهرهای استان جهت بهبود فرآیند مدیریتی است زیرا معتقدیم تا زمانی که مشکلات موجود دردفاتر بصورت بومی توسط مهندسین هر شهر کارشناسی نشود نمی‌توان برای آن‌ها نسخه علاجي درنظر گرفت.

چه مسئولیت‌های دیگری بر عهده شما است؟

هیات مدیره برای پست مدیریت حوزه‌ها و دفاتر نمایندگی 17 شرح وظیفه مشخص در نظر گرفته است. به طور کلی پیگیری و بررسی کلیه امور دفاتر نمایندگی، تسریع درحل مشکلات دفاتر وحوزه‌ها و ارایه راهکارهای اجرایی جهت بهبود ساختار مدیریتی دفاتر در زمره مسئولیت‌های بنده قرار می‌گیرد. در واقع مدیر حوزه‌ها و دفاتر نمایندگی به هماهنگی بهتر دفاتر نمایندگی کمک می‌کند. مثلا در بحث تعرفه‌های خدمات مهندسی شاهد بودیم که در برخی از شهرهای کوچک بستر لازم برای اجرای تعرفه سال 92 وجود نداشت و همین مسئله باعث عدم استفاده ازخدمات مهندسی برای ساخت و سازها شده بود.

دفاتر نمایندگی ما با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

دریک ماه اخیر بنده 2 جلسه با موضوع بررسی نیازها و مشکلات دفاتر برگزار کرده‌ام که روسای دفاتر در آن‌ها با طرح شفاف مشکلات خود مرا در شناخت بهتر مسائل کمک کردند. البته هر شهری مسایل ومشکلات خاص خود را دارد. عمده مسایلی که ازطرف روسای دفاتر تاکنون به ما منتقل شده عبارتند از: کمبود نیروهای انسانی، بالابودن تعرفه خدمات مهندسی و عدم کارشناسی آن در شهرهای کوچک، ضعف اتوماسیون، کنترل تعداد کارمهندسان، مشکلات سرپرست کارگاه، تعدد نرم افزارهای مالی، کم بودن اختیار روسای دفاتر، تناقض در اجرای مصوبات و بخشنامه‌ها، عدم تناسب درآمد دفاتر نمایندگی با هزینه آنها و... که همه این مسائل اولویت‌بندی و هدف‌گذاری شده و با جلسات منظمی که هرماه با روسای دفاترنمایندگی داریم سعی خواهیم كرد این مسایل را کاهش دهیم.

البته ان‌شاءالله بنده نيز درسال جدید درخصوص شناخت دقیقتر مسایل دفاتر اقدامات بیشتری را انجام خواهم داد. همچنين با اجرایی شدن طرح اولويت‌بندي ارجاع نظارت درسال 93 اولویت اول هیات مدیره ایجاد بستري مناسب برای اجرایی شدن کامل این سیستم درتمام دفاتر است. تعيين تعرفه سال 93 درشهرهای کوچک متناسب با توان مالی مردم بومی خواهد شد، زیرا در ارایه تعرفه سالانه علاوه بر اینکه مهندسین مابایستی ازحقوق خود بهرمند شوند به تناسب توان مردم نیز باید لحاظ شود.

چه برنامه‌ای برای دفاتر نمایندگی دارید؟

دیدگاه هیات مدیره دادن اختیار بیشتر به دفاتر نمایندگی سازمان است تا مشکلات هر دفتر نمایندگی با کمک هیات مدیره و توسط مهندسان هر شهر حل شود. یعنی مسائل موجود در دفاتر نمایندگی از طرف مهندسان مطرح شده و پس از کارشناسی جهت تصمیم گیری به هیات مدیره ارائه شود. قبلا به ويژه در خصوص برخی ازکارهایی که نیاز به تأمل بیشتری داشت، بدون درک کامل مشکلات دفاتر، موضوع از همان ابتدا در هیات مدیره بررسي و تصویب می‌شد و عملاً دفاتر ما درمقابل برخی از تصمیمات هیات مدیره دردوره های قبل درمقابل عمل انجام شده قرار می‌گرفتند.

دراین دوره هیات مدیره سعی دارد با کمک مهندسین درتمامی شهرها آن‌ها را در مدیریت مشارکت دهد. این کار هم نیاز به همکاری بیشتر دفاتر نمایندگی دارد و هم روسای دفاتر بایستی از فضای ایجاد شده توسط هیات مدیره سازمان استفاده کنند و طرح‌های خود را با کارشناسی بیشتر به هیات مدیره ارائه دهند. اين نكته مهم را اضافه كنم همانگونه که با فرمایشات رهبرمعظم انقلاب سال 93 به‌عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی» نامگذاری شد ما نیز باید باسرلوحه قراردادن تأكيدات معظم له، برنامه سال آتی خود را به‌گونه‌ای تدارک ببینيم تا بتوانیم باری ازمشکلات مردم راکاهش دهیم و با مدیریت جهادی دفاتر نمایندگی، قدمی بلند درراستای خدمات رسانی به مردم شریف استانمان برداریم.
منبع : سایت سازمان نظام مهندسي ساختمان گلستان
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد