صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/21 20:15
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


داستان كوتاه ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› و تعجيل در ازدواج !

فرستنده elyas در تاريخ 2011/2/3 23:40:00 (3011 بار خوانده شده)
‹ ملّا تانگري بردي ›› شخصيّتي بسيار شوخ و طنزپرداز دارد. در عين حال او واقع گرا است و به معضلات اجتماع مي انديشد و غم و اندوه مردم را به دوش مي كشد. او در يك ميهماني عروسي بود. كجاوه رسيده و ‹‹ عروس ›› به سلامتي به خانه بخت ، به منزل ‹‹ داماد ›› آمده بود . از اهالي روستا و همه ي ميهمانان پذيرايي به عمل آمد و نهار صرف شد و دعا و قرآن خوانده شد و همه ي ميهمانان اين پيوند و ازدواج را به داماد و خانواده اش تبريك گفتند و براي زوج جوان ، آرزوي خوشبختي نمودند. بلافاصله پس از دعا ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› رو به آخوند ها و علماي جوان گفت :‹ حاجي آخوندهاي جوان ، لطفاً برويم بيرون ، به داخل حياط ، من ، پنج دقيقه ، عرضي دارم با مردم و با اين دختران و پسران جوان ، شما علما در كنارم حضور فيزيكي داشته باشيد و گفته هاي مرا تحت نظر قرار دهيد! ›› . آخوند ها كه ، ملّا تانگري بردي را از قبل مي شناختند ، و با شگردهاي او آشنا بودند ، با كمال ميل و به اتّفاق ، همه ، بيرون آمدند .

‹‹ ملّا تانگري بردي ›› با صدايي رسا گفت : ‹‹ اي اهالي روستا ، جوانان و كودكان ساكت باشيد و به من نگاه كنيد ››. همه ساكت شدند ، در يك سمت زنان و دختران بودند و در سمت ديگر مردان و پسران و كودكان بازيگوش قرار داشتند. ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› گفت : اي جماعت ! اي اهالي روستا ! ، در كنارمن اين چند تا آخوند جوان هم هست و من سنّ و سالي از اينها بيشتر دارم و نيمچه ملّايي هم هستم و چند تا كتاب هم ورق زده ام. در حضور اين آخوندهاي جوان سخناني سرنوشت ساز و مهمّ مي خواهم عرض كنم و مي خواهم آنچه بردوشم سنگيني مي كند، برداشته شود. و من اين رسالت را به شما ابلاغ كنم و راحت شوم. سپس ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› سخنان خود را اين چنين شروع كرد:

در قرآن ما آمده : ‹‹ اعوذ بالله من الشّيطان الرّجيم ، بسم الله الرحمن الرّحيم ، وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ››
‹ دختران و پسران ›› و غلامان و كنيزكان درستكارتان را همسر دهيد اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خويش بى ‏نياز خواهد كرد و خدا گشايش گر داناست.

و حديث داريم : پيامبر ( ص ) به حضرت علي ( رضي الله عنه ) فرموده است : سه چيز را به تأخير نيانداز: (1) نماز چون وقتش فرا برسد ، (2) جنازه و ميّتي كه آماده براي دفن شود ، (3) فرزندي كه همسري ‹‹ واجد شرايط ›› برايش پيدا شود.
باز حديث داريم : پيامبر (ص) : فرمود : براي هر كس فرزندي متولّد شد ، نام خوبي برايش انتخاب بكند، او را درست تربيت كند و هنگامي كه به سنّ بلوغ رسيد او را همسر بدهد و اگر در ازدواج تأخير كند و فرزند به گناهي مبتلا شد گناهش به گردن پدر اوست. ››.

اي جماعت !، پدران و مادران ! واي دخترها يي كه 14 ساله شديد ! و اي پسرهايي كه 16 سال و بالاتر هستيد ، بدانيد و آگاه باشيد ، ‹‹ در اسلام بلافاصله پس از بلوغ ، ازدواج سنّت است ›› !. و خداوند پشتيبان و حامي زوج جوان صالح و ديندار است.

پدرها و مادرها ! به ساختمان و آپارتمان سنگ مرمر نچسبانيد ، ماشين پرايد و پژو و ... نمي خواهد سوار شويد ، به فكر فرزندانتان باشيد و حقّشان را ادا كنيد و سر و سامان شان دهيد.!!.

جوانان عزيز ! توقّعات را كم كنيد ، براي ازدواج تعجيل كنيد. دختر ، مهريّه را كه حقّ شرعي اوست مي تواند به طور كلّي به داماد ببخشد ، مبلغ مهريّه را بسيار كم و به اندازه ي جهيزيّه و اثاثيه ي ساده و كم براي زندگي دو نفري كاهش دهيد. جوانان ! اگر زود ازدواج كنيد ديگر به سيگار و ناس و ترياك مبتلا نمي شويد ، زيرا پيامبر(ص) بهترين نعمت و بهترين تفريح و لذّت را در اين دنيا در وجود همسر و در ذات زن و شوهري دانسته و تأكيد كرده است.

اي جوانان ! بنده ، اين ملّا ، در 15 سالگي ازدواج كرده و از همان موقع هيچ گاه ‹‹ نوشابه و بستني و ... ›› را دلم نيامده در بقّالي، به تنهايي صرف كنم و در منزل ، كنار ‹‹ گلّه جه تان ›› (همسرم ) و با فرزندان صرف كرده ام.

نگوييد كار نداريم و مسكن مستقلّ نداريم . ازدواج كنيد و در منزل پدر باشيد و تحت تكفّل پدر باشيد و به آنها تكيه كنيد ، آنگاه تحصيل كنيد ، دانشگاه برويد ، و در اوقات فراغت كار كنيد ، بعد ها كارمند و معلّم و دكتر و مهندس و شاغل هم مي شويد. و اگر در اوّل جواني ازدواج كنيد قدر زندگي را و قدر پول را خوب خواهيد دانست و معتاد ترياك و مورفين و شيشه و كراك وكريستال و ... نخواهيد شد و انگيزه ي شما براي كار و زندگي هم زياد خواهد شد.

پدرها و مادرها شما روي گفته هاي من خوب فكر كنيد ، بحران جواني و احساسات فرزندانتان را خودتان درك كنيد ، در دستگاه هاي سي دي و ويدئو و كامپيوتر و موبايل و ماهواره همه جور تحريكات جنسي مي گويند به تماشا و در معرض ديد نوجوانان گذاشته اند، قبل از آنكه آنها احساس خود را از ابراز براي شما وا بمانند و در جاهايي كه نبايد بروز دهند ، به ظهور برسانند و گرفتار انحراف و فساد شوند، و ... خودتان آنها را دريابيد ، فرداي قيامت ، شما مسؤول هستيد و بايد پاسخگو باشيد!.

در اينجا سخن ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› تمام شد، دقيقه اي آخوند هاي جوان و جماعت حاضر، با تبسّم و ليخند به همديگر نگاه مي كردند، بعداً صداي خنده ي مردم ، آهسته آهسته ، بلند تر شد ...

و شايد برغم و اندوه برخي از پدران و مادران و تازه جوانان دختر و پسر كه در آن ميان ، سخنان ‹‹ ملّا تانگري بردي ›› را شنيدند ، افزوده شد و آنها را به فكر فرو برد ، آيا با بيكاري و فقر مالي ...، ازدواج !!! ، ... آيا جوان فقير با ازدواج احساس خوشبختي خواهد كرد؟!!! و آيا با تعجيل در ازدواج ، تغييري در زندگي حاصل مي شود؟!!! و خداوند ، واقعاً از جوان متأهّل حمايت مي كند؟!!! و امدادي از خداوند مي رسد؟!!! .... آيا در قرآن چنين گفته است ؟!! ...

پايان داستان.
خداوندا ، به ايمان و باور ما ، به غيب و به آنچه نازل كرده اي به پيامبر(ص) و آنچه پيش از وي بر پيامبران عظيم الشأن نازل كرده اي ، بيافزا و به عبادت و بندگي مان هدايت و توفيق ده ، آنگاه ما را به اطمينان و يقين برسان !!! - آمين يا ربّ العالمين .

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد