صفحه اصلی اخبار گالری عکس مقالات ارسال عکس ارسال مطلب اعضا سایت جستجو تماس با ما
دوست عزیز، به سایت اطلاع رسانی گمیشان خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!
امروز: 2017/7/21 20:16
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
مقالات جدید
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
نگاهی به تاریخ ترکمنها و ترکمنستان تا استیلای روسها/فروزان معین
تصویر کوچک شدهفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد پانزده کشور جدید از جمله‌ شش کشور مسلمان در آسیای مرکزی و قفقاز پدیدهء نوینی را در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان ایجاد نموده است.منطقهء گستردهء جمهوریهای تازه استقلال یافتهء آسیایی که پس از فروپاشی ابرقدرت‌ شرق،پا به عرصهء سیاسی جهان گذارده‌اند که مورد توجه خاص‌ کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته است،از یک سو باعث جلب‌ توجه بسیاری از محققان به مسائل مربوط به این کشورها،و از طرف‌ دیگر سبب جلب حکومتها برای استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل‌ قدرت کار و سرمایه‌گذاری در منطقه شده است.


گراني هاي مقطعي ريشه در كجا دارد؟

فرستنده taymaz در تاريخ 2009/8/20 11:40:00 (2341 بار خوانده شده)

گراني امسال هم در آستانه ماه مبارك رمضان ميهمان ناخوانده خانه ها و سفره هاي ايرانيان شده و كام ها را تلخ كرده است . امسال نيز همانند سالهاي گذشته رسانه ها پر شده اند از اخبار تيترها و گزارشهايي كه سعي مي كنند با اعلام گران شدن مايحتاج مردم به مسئولان گوشزد كنند كه براي اين وضعيت علاجي بينديشند و مسئولان نيز سعي دارند علاوه بر اجراي سياستها و روشهاي ضربتي در گفتگوهاي خود با رسانه ها آرامش رواني لازم را به جامعه تزريق كنند.اين داستان حكايت هر ساله مردم رسانه ها و مسئولان است كه نه فقط در ماه مبارك رمضان بلكه در آستانه عيد نوروز شب يلدا بازگشايي مدارس و... همچنان تكرار مي شود و گويي پاياني براي آن وجود ندارد.

با وجود اين تكرار ناخوشايند يك پرسش همچنان بي پاسخ مانده است و آن اينكه علت اين گرانيهاي مقطعي چيست.

لازم به گفتن نيست كه مردم ما طي دهه هاي گذشته با تورم به معناي دقيق و علمي آن كه همان افزايش مستمر و تدريجي قيمتهاست آشنا شده اند و مسئولان نيز به دفعات ريشه ها و خاستگاه هاي اين بيماري مزمن را تشريح كرده اند و علاوه بر اين روشنگري تلاشهاي فراوان و در خور تحسيني براي از بين بردن اين عوامل صورت داده اند كه بررسي آمارهاي رسمي موجود گواه ميزان موفقيت و يا ناكامي اين تلاشهاست اما آنچه پرسش اين نوشتار است سئوال از چرايي گراني هاي مقطعي در برخي روزهاي خاص و يا ايام ويژه است .

اقتصاددانان براي تورم علل و ريشه هاي مختلف و متعددي ذكر مي كنند از جمله پيشي گرفتن تقاضا از عرضه كه به تورم ناشي از كمبود عرضه منجر مي شود و يا افزايش شديد و غيرمتناسب نقدينگي در جامعه كه به رشد حباب گونه تقاضاهاي اجابت نشده از سوي عرضه مي انجامد ولي با تعميق در اين دو نوع تورم كه شايع ترين و در عين حال تاثيرگذارترين انواع تورم هستند مشخص مي شود كه پيدايش آنها نيازمند طي شدن يك دوره زماني نسبتا طولاني است و اين عوامل نمي توانند به جهش هاي قيمتي و يا همان گرانيهاي مقطعي منجر شوند از اين رو بايد براي افزايش دفعي و ناگهاني قيمتها در مقاطع خاص زماني مانند ماه مبارك رمضان و... به دنبال علل ديگري بود.

نگاه موردي به اين گرانيها و درصد كالاهاي خاص مانند مرغ گوشت و تخم مرغ نشان مي دهد كه بهاي خرده فروشي اين كالاها با نزديك شدن به مقاطع زماني خاص به ناگاه و به صورت روزانه افزايش مي يابد در حالي كه با اطمينان مي توان گفت ميزان تقاضا براي آنها با اين افزايش شديد تناسبي ندارد كه بتوان اين جهش قيمتي را ناشي از رشد دفعي تقاضا قلمداد كرد.

با در نظر گرفتن اين مسائل است كه به نظر مي رسد ريشه اين جهش هاي قيمتي را بايد در عواملي غير از عوامل ساختاري مذكور جستجو كرد مانند اختلال در شبكه توزيع ناسالم نبودن فرايند قيمت گذاري ضعف در نظام نظارت بر بازار و مستعد بودن عوامل رواني در افزايش قيمتها.
واقعيتي كه بارها از سوي مسئولان وزارت بازرگاني نيز بر آن تاكيد شده اين است كه تعدد و تكثر واحدهاي صنفي عرضه محصولات مختلف خصوصا نيازهاي اوليه و عمومي مردم مانند مواد خوراكي پوشاك و يا واحدهاي خدماتي . امكان اعمال مديريت هماهنگ در تنظيم بازار و نظارت بر نحوه فروش كالاهاي مختلف را از نهادهاي مسئول سلب كرده است .

بنابر آمارهاي تقريبي موجود سرانه هر واحد صنفي به طور معمول در جهان 30 به يك است در حاليكه اين آمار در كشور ما 5 به يك است . به عبارت ديگر در ايران به ازاي هر پنج نفر يك واحد صنفي خرده فروشي و خدماتي وجود دارد.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
آخرین اخبار
افراد آنلاین
4 کاربر آن‌لاين است (4 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
طراحی و میزبانی : شرکت ایلیاد گنبد